REKLAMA

PRZEMYŚL: Szkoła Wrażliwego Działania w Domu Ukraińskim w Przemyślu

Dom Ukraiński w Przemyślu zaprasza do udziału w wydarzeniu edukacyjnym Szkoła Wrażliwego Działania. Trwające dwa dni – 24 i 25 lutego br. – wydarzenie, to warsztaty przygotowane przez trenerki i trenera 24. Szkoły Trenerskiej Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych sTOP.

Baner Szkoła Wrażliwego Działania wydarzenie edukacyjne

To nieodpłatne wydarzenie edukacyjne dla mieszkańców i mieszkanek Przemyśla i okolic. Szkolenie zostały podzielone na 7 różnych tematów:

  1. Ta dzisiejsza młodzież! Jak zapraszać młode osoby do działania na partnerskich zasadach.

Dla kogo?

Warsztaty dla osób dorosłych rozpoczynających współpracę z młodzieżą przy działaniach społecznych (w wolontariacie, samorządzie, kulturze itp.). Dla tych, którzy nie rozumieją, o co młodym chodzi, mają obawy lub po prostu szukają odpowiedzi na pytanie, kto to ten boomer i gen-Z.

O warsztacie

Podczas warsztatów wyjdziesz z ław szkolnych i poznasz perspektywę młodych ludzi na współczesny świat. Zajrzysz przez ramię do ich smartfonów, dowiesz się, co ich motywuje i ciekawi, a co sprawia trudność w angażowaniu się do działania. Jeśli planujesz zapraszać nastolatków i nastolatki do wspólnych przedsięwzięć, tutaj przygotujesz do tego siebie i swoją organizację lub instytucję.

Trener

Adrian Skoczylas – z wykształcenia politolog, z zamiłowania animator lokalny i młodzieżowy. Z organizacjami pozarządowymi związany od kilkunastu lat, najczęściej jako koordynator projektów w Zgierzu i Łodzi. Prowadzi Stowarzyszenie EZG, gdzie wspiera wolontariat młodzieżowy.
Zawodowo związany z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. Absolwent Programu Menedżerowie NGO (PROMENGO) i Szkoły Liderów Miast. Główne zainteresowania społeczne to angażowanie obywatelskie młodzieży, rozwój trzeciego sektora i partycypacji społecznej oraz szukanie potencjału w historii małych i średnich miast.

  1. Projekt. Instrukcja obsługi. ABC dobrego planowania projektu.

Dla kogo?

Warsztaty skierowane są zarówno do osób, które mają za sobą pierwsze doświadczenia w zakresie wdrażania swoich własnych działań społecznych i chciałyby uporządkować swoją wiedzę, jak i dla tych, którzy mają dopiero pomysł na swój pierwszy projekt w głowie i chcą dowiedzieć się od czego zacząć. 

O warsztacie

Podczas warsztatu skupimy się na praktycznych umiejętnościach niezbędnych do samodzielnego projektowania i wdrażania zmian w społecznościach. Dowiesz się, jak dobrze ocenić potrzeby i dostępne zasoby, stworzyć realny budżet i mądrze zaplanować działania.
Będziesz pracować na własnych pomysłach i koncepcjach projektów, które następnie będziesz mógł/mogła wykorzystać w swoich działaniach.

Trenerka

Agata Kołodziej – aktywistka i edukatorka. Absolwentka studiów podyplomowych z pomocy humanitarnej.Posiada wieloletnie doświadczenie w koordynacji projektów, które zdobywała zarówno w Polsce, jak i za granicą. Kierowała projektami pomocowymi w Kenii oraz Indonezji.
Specjalizuje się w działaniach dedykowanych wyrównywaniu szans edukacyjnych. Od 2019 roku koordynuje w Fundacji Ocalenie projekty
ukierunkowane na wsparcie dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji.

  1. Jak się nie wypalić? O wypaleniu w działalności pomocowej i o tym, że nie wszystko tu zależy od nas samych

Dla kogo?

Niezależnie od tego czy „po pracy” dalej siedzisz przed komputerem, idziesz na spacer z psem, jogę, czy zawijasz się w koc…. ten warsztat jest dla Ciebie. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą dowiedzieć się więcej o wypaleniu w działalności pomocowej i mają ochotę na wspólne przyjrzenie się możliwym rozwiązaniom. 

O warsztacie

Dowiesz się, co to jest wypalenie w działalności pomocowej, jakie są jego objawy i przyczyny. Poznasz sposoby radzenia sobie z wypaleniem
oraz będziesz mieć okazję do zgłębienia tajemnic self-care i collective-care. Znajdziesz przestrzeń do refleksji i okazję do zaplanowania dalszych kroków. Uruchomisz swój wewnętrzny bezpiecznik i będziesz wiedzieć, jak reagować na jego sygnały.

Trenerki

Magdalena Dębkowska – ekonomistka z wykształcenia, społeczniczka z serca. Od ponad dwudziestu lat związana z sektorem pozarządowym, doświadczona managerka, doradczyni, konsultantka w obszarach zarządzania projektami, finansami, zespołami ludzi. Fascynatka ewaluacji. Jest absolutnie przekonana, że to ludzie są najważniejsi w każdej organizacji. W swojej pracy towarzyszy osobom i zespołom w ich naturalnej drodze
rozwoju. Na co dzień związana ze Stowarzyszeniem Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne. Ważne są dla niej idee zaangażowania obywatelskiego i wolności słowa.
Karolina Więckiewicz – działaczka feministyczna i równościowa. W ostatnim czasie najbardziej zainteresowana tematyką przeciwdziałania wypaleniu w działalności pomocowej. Od 2005 roku związana z sektorem pozarządowym. Wieloletnia prawniczka Federy, potem  współzałożycielka Aborcyjnego Dream Teamu, koordynatorka w Lambdzie Warszawa, współpracowniczka Amnesty International. Obecnie członkini grupy prawnej Fundacji Trans-Fuzja i lektorka języka polskiego jako obcego w Fundacji Ocalenie. Kocha pracę z ludźmi i dla ludzi.

  1. ABC o LGBT. Jak tworzyć bezpieczną przestrzeń dla nieheteronormatywnej młodzieży w edukacji i wolontariacie.

Dla kogo?

Warsztaty skierowane są do osób pracujących z młodzieżą (nie tylko w szkole), które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat osób LGBT oraz budować bezpieczną przestrzeń dla osób nieheteronormatywnych w swoich działaniach.

O warsztacie

Podczas warsztatu rozłożymy na czynniki pierwsze skrót LGBTQIA, odkryjemy kim są Drąg Queens, czym jest coming out i jak na niego reagować. Poznasz wyniki badań na temat przemocy motywowanej homofobią ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w szkołach. Wspólnie stworzymy przepis na skuteczne sojusznictwo. Nie zabraknie też czasu, by odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Trenerka

Julia Maciocha – aktywistka, edukatorka i wykładowczyni akademicka w obszarze nauk przyrodniczych. Absolwentka studiów podyplomowych Gender Studies. Związana z organizacjami pozarządowymi od ponad dekady, od 6 lat Prezeska Parady Równości. Założycielka Koalicji Miast Maszerujących, członkini zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Marszy Równości.

Młodzi ludzie podczas warsztatów

  1. Podziel się miastem! Wykorzystanie przestrzeni naszych miast i wsi w projektowaniu działań integracyjnych.

Dla kogo?

Dla osób edukatorskich, nauczycielskich, mniej lub bardziej aktywistycznych. Dla bibliotekarek i urzędników, lokalnych i ponadlokalnych polityczek, dla artystów. Nade wszystko: dla osób zachodzących w głowę jak by się tu poznać, zrozumieć i zaprosić do działania swoje nowe sąsiadki i sąsiadów pochodzących z innych kręgów kulturowych niż Polska.

O warsztacie

Przychodząc na ten warsztat nie dostaniesz gotowej recepty na idealne działanie integracyjne. Spojrzysz za to na siebie z trochę innej perspektywy, poszukasz wśród otaczających Cię miejsc i rzeczy – tych, które są wspólne. Dodatkowo (to pewne!) zaczniesz patrzeć na przestrzeń miejsca zamieszkania jak na niekończące się źródło inspiracji do rozwoju, spędzania czasu razem i poznawania się – ponad podziałami.

Trenerka

Katarzyna Komar-Macyńska – aktywistka, animatorka kulturowa i społeczna, dziennikarka, specjalistka ds. komunikacji i promocji, koordynatorka projektów, kobieta pracująca na polsko-ukraińskim pograniczu. Obecnie jej aktywność koncentruje się wokół pomocy i integracji wynikającej ze wzmożonej migracji, kryzysu uchodźczego i wojny w Ukrainie. Zajmuje się komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną w Domu Ukraińskim w Przemyślu. Edukuje w zakresie dialogu społecznego i międzykulturowego, przeciwdziałania dyskryminacji na tle kulturowym oraz modelowania działań integracyjnych.

  1. Apetyt rośnie w miarę patrzenia. Fotografia kulinarna jako możliwość autoekspresji, łapania chwil i dzielenia się tym co dla nas ważne.

Dla kogo?

Warsztat inspiracyjny dla osób zainteresowanych fotografią kulinarną, które dopiero rozpoczynają tę przygodę – zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. Zapraszamy tych wszystkich, którzy mają apetyt na przygotowanie własnej kompozycji kulinarnej, zatrzymanie jej w kadrze oraz rozmowy przy wspólnym stole. 

O warsztacie

Lubisz zatrzymywać smaki dobrych chwil? Ciekawi Cię fotografia kulinarna? A może myślisz o wykorzystaniu takiej umiejętności w dzieleniu się swoją pasją? Zapraszamy do wspólnego stołu, przy którym zobaczysz swoje fotografie nowym okiem. Poznasz podstawowe zasady tworzenia
zdjęć kulinarnych telefonem komórkowym. Uruchomisz swoją wyobraźnię oraz obrazowy sposób myślenia. Dzięki temu za pomocą smakowitego zdjęcia swojej kompozycji kulinarnej opowiesz innym wciągającą historię. Wykorzystasz proste, bezpłatne narzędzie umożliwiające edycję zdjęć w telefonie tak, aby przyciągały uwagę i pobudzały apetyt na spotkanie, rozmowę, czy wspólne działanie. Poznasz też inne osoby i ich pomysły na wykorzystanie fotografii kulinarnej.

Trenerki

Zuzanna Trzebuchowska-Łaciak – od wielu lat wspiera działania trzeciego sektora. Aktualnie związana ze Stowarzyszeniem Trenerów Organizacji Pozarządowych, gdzie zajmuje się koordynacją działań edukacyjnych oraz sprawami członkowskimi. Swoje pierwsze kroki na sali warsztatowej stawiała w Fundacji Szkoła na Widelcu i Studiu Kulinarnym Małe Przyjemności, gdzie współprowadziła warsztaty kulinarne dla dzieci. Ma w sobie
artystyczny pierwiastek, który wyraża poprzez fotografię kulinarną. Jej głowa jest skarbnicą pomysłów i kreatywności w kuchni. Jednak pomysły bywają ulotne, a żeby ich nie pogubić, utrwala je STOP klatką – zatrzymaniem kadru. Ta umiejętność dodaje jej energii i motywacji do dalszego działania.
Ewa Duda-Maciejewska – Ciekawość jest motorem jej aktywności. Przez ostatnie dwadzieścia lat towarzyszy ludziom z różnych obszarów działań – z trzeciego sektora, podmiotów użyteczności publicznej, biznesu – w procesach kreatywnego współtworzenia innowacyjnych rozwiązań. Wspiera zespoły w procesach zmiany podnoszącej skuteczność, jakość i poczucie użyteczności codziennych aktywności. Z uporem hakuje szkolną rzeczywistość. Socjolożka. Strateżka. Przedsiębiorczyni. Wykładowczyni. Współtwórczyni kolektywu Laboratorium Innowacji Dydaktycznych Collegium Civitas. Entuzjastka radosnych doświadczeń edukacyjnych wzmacniających poczucie mocy, sprawczości i sensu.

  1. Zabawa. Sprawa jest poważna. Wykorzystanie gier i zabaw w integracji międzypokoleniowej oraz wśród młodzieży i osób dorosłych

Dla kogo?

Dla osób pracujących z ludźmi (zarówno w obszarze działań kulturalnych, jak i edukacyjnych czy społecznych), dla których ważne są procesy integracyjne i które chcą rozwinąć swoje umiejętności integracji przez zabawę. Warsztat przeznaczony jest dla osób pracujących z młodzieżą,
dorosłymi i/lub międzypokoleniowo. 

O warsztacie

Zanurzenie we wspólnej zabawie daje nam poczucie głębokiej łączności z innymi ludźmi. Ten warsztat pozwoli Ci znów doświadczyć lekkiej, bezinteresownej i całkowicie pochłaniającej zabawy. Jednak poza doświadczeniem jej fenomenu na własnej skórze, podejmiesz refleksję nad jej znaczeniem i warunkami, które są niezbędne do jej zaistnienia Przede wszystkim zaś zdobędziesz konkretne narzędzia do wykorzystania jej we własnej praktyce niezależnie od tego czy od lat organizujesz spotkania służące integracji, czy dopiero masz zamiar zacząć tę przygodę.

Trenerka

Iwona Konecka – artystka sztuki zaangażowanej społecznie, zwłaszcza teatru. Badaczka kultury i trenerka. Pracuje głównie z młodzieżą i osobami ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zarządza dwiema organizacjami działającymi w tym obszarze (Fundacja Teatr Realistyczny, Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan). Współtwórczyni pierwszego w Polsce Centrum Sztuki Osadzonych. Dramaturżka, reżyserka, performerka, muzyczka.

wspólne zdjęcie młodych, uśmiechniętych ludzi

Formularz zgłoszeniowy wraz ze szczegółowym opisem warsztatów znajdziesz na stronie:
https://stowarzyszeniestop.pl/szkola-wrazliwego-dzialania/

Patronatem medialnym wydarzenia jest portal ngo.pl

Plan warsztatów
SZKOŁA WRAŻLIWEGO DZIAŁANIA

PIĄTEK, 24 LUTEGO 2023
godz. 9:00 – 15:30

  • Ta dzisiejsza młodzież! Jak zapraszać młode osoby do działania na partnerskich zasadach.
  • Projekt. Instrukcja obsługi. ABC dobrego planowania projektu.
  • Jak się nie wypalić? O wypaleniu w działalności pomocowej i o tym, że nie wszystko tu zależy od nas samych.

SOBOTA, 25 LUTEGO 2023
godz. 9:00 – 15:00

  • ABC o LGBT. Jak tworzyć bezpieczną przestrzeń dla nieheteronormatywnej młodzieży w edukacji i wolontariacie.
  • Podziel się miastem! Wykorzystanie przestrzeni naszych miast i wsi w projektowaniu działań integracyjnych. 
  • Apetyt rośnie w miarę patrzenia. Fotografia kulinarna jako możliwość autoekspresji, łapania chwil i dzielenia się tym co dla nas ważne. 
  • Zabawa. Sprawa jest poważna. Wykorzystanie gier i zabaw w integracji międzypokoleniowej oraz wśród młodzieży i osób dorosłych.
  • Projekt bez tytułu 4.pngźródło:Materiały nadesłane
21-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)