REKLAMA

Zagrożenie epidemiczne całkowicie zmieniło rzeczywistość graniczną

Ubiegły Rok 2020 na granicy państwa był bezprecedensowy, zagrożenie epidemiczne całkowicie zmieniło rzeczywistość graniczną. Od marca, granica zewnętrzna UE funkcjonowała w reżimie sanitarnym, czasowo zawieszono odprawy na przejściach granicznych oraz znacznie ograniczono kategorie osób mogące wjechać do Polski. Na granicy wewnętrznej – czasowo przywrócono kontrole graniczne.

Spadek ruchu

W minionym roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia odprawili łącznie 4,7 mln podróżnych, co stanowi 65 procentowy spadek w porównaniu do roku poprzedniego. Najwięcej osób przekroczyło granicę w Medyce (2 mln) oraz w Korczowej (1,7 mln). Z kolei w Korczowej, ze względu na bezpośrednie połączenie z autostradą A4 odprawiono największą liczbę pojazdów (ponad 600 tys.). 64-procentowy spadek ruchu zanotowano na przejściu pieszym w Medyce. Od połowy marca zawieszony został ruch międzynarodowych pociągów z Ukrainy oraz odprawy graniczne na przejściu granicznym w Krościenku.

Rok pod znakiem fałszywych dokumentów

W 2020 roku na podkarpackich przejściach granicznych ujawniono 1930 fałszywych dokumentów: jest to dwukrotny wzrost w stosunku do roku 2019.

W dobie pandemii jednym z niewielu warunków wjazdu cudzoziemców do Polski była praca i nauka stąd ujawniane na granicy państwa „fałszywki” dotyczyły w szczególności dokumentów związanych z zatrudnieniem cudzoziemców, prowadzeniem przez nich działalności gospodarczej, dokumentów komunikacyjnych, a także oświadczeń o pobieraniu nauki w Polsce.

Najwięcej zatrzymywano fałszywych oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom (457 szt.), następnie: zaświadczenia dotyczące pracy sezonowej (217 szt.), faktury (209 szt.), imitacje banknotów (280 szt.). Ujawniono również fałszywe dokumenty komunikacyjne: prawa jazdy (205 szt.), dowody rejestracyjne (55 szt.), zaświadczenia ADR (46 szt.), polisy OC (15 szt.).

Migracja na granicy zielonej na tym samym poziomie

W minionym roku zatrzymano 137 nielegalnych imigrantów którzy nielegalnie przekroczyli granicę do Polski z Ukrainy i Słowacji w celach migracyjnych (2019 r. /133 osób). Wśród nich najwięcej było obywateli Afganistanu (63) oraz Turcji (32). Dwadzieścia jeden zdarzeń miało charakter przekroczeń grupowych (3-6 osób w grupie), a w 9 zdarzeniach Straż Graniczna zatrzymała organizatorów nielegalnego procederu. Łącznie zatrzymano 16 organizatorów. Wśród nich było m.in. 8 ob. Turcji, 3 Gruzji i 2 ob. Ukrainy. Organizatorzy – obywatele Turcji przebywali legalnie w krajach UE, a proceder przerzutu organizowali dla swoich rodaków.

Przemyt: mniej papierosów, więcej części ze skradzionych aut

W 2020 roku znacznie spadła ilość wykrytych nielegalnych papierosów. Wartość zatrzymanego towaru oszacowano na ponad 1 mln złotych. Strażnicy graniczni zatrzymali 64 skradzione pojazdy (wartość: 3,5 mln zł). Dodatkowo zanotowano prawie 30 proc. wzrost liczby ujawnionych części pochodzących z utraconych aut. Łącznie było ich ponad 1,9 tys. sztuk (wartość ponad 1 mln zł). Przestępcy samochodowi demontowali skradzione auta i w częściach usiłowali wywieźć je poza granice UE.

Inwestycje

W 2020 roku w komendzie BiOSG w Przemyślu oddano do użytku długo oczekiwaną strzelnicę pistoletową. Jest to najnowocześniejsza strzelnica w Straży Granicznej w Polsce. Funkcjonariuszom SG umożliwia wszechstronne doskonalenie umiejętności strzeleckich oraz technik interwencji.

Duże środki zainwestowano w ochronę tzw. granicy zielonej. Przykładem są m.in. wieże obserwacyjne. Aktualnie na podkarpackiej granicy państwowej funkcjonują 4 takie instalacje. Każda z nich jest wyposażona w kamery termowizyjne, które umożliwiają zdalne obserwowanie rejonu granicy w odległości do kilkunastu kilometrów. W najbliższych miesiącach planowane jest oddanie trzech kolejnych wież. Również, na kilkudziesięciu kilometrowym odcinku podkarpackiej granicy „zielonej” są instalowane tzw. systemy perymetryczne złożone z czujników i kamer, które całodobowo będą przekazywały alarmy oraz obraz video z miejsca ewentualnego przekroczenia granicy. Strażnicy graniczni z Podkarpacia otrzymali również kolejną partię przenośnych kamer termowizyjnych oraz 13 sztuk samochodów marki Jeep Wrangler Sahara oraz motocykli Honda służących do patrolowania granicy.

W 2020r. rozpoczęto przebudowę placówek SG w Korczowej oraz Hermanowicach. Nowy układ funkcjonalno-użytkowy PSG w Hermanowicach umożliwi realizację zadań służbowych związanych z obsługą mającego powstać przejścia drogowego w Malhowicach. Inwestycje były realizowane w oparciu o budżet państwa (m.in. Program Modernizacji Służb Mundurowych na lata 2017-2020) oraz fundusze unijne.

BiOSG

19-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)