REKLAMA

Awaria samolotu F-16 w okolicy Przemyśla. Uwaga! To były niezapowiedziane ćwiczenia

PRZEMYŚL/PODKARPACIE. 24 stycznia, służba dyżurna 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymała informację od Dyżurnej Służby Operacyjnej Dowództwa WOT w Zegrzu o zaginięciu statku powietrznego w rejonie Przemyśla. Aktywowano Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy (NZPR).

Służba dyżurna 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej została powiadomiona o zaginięciu statku powietrznego sił sojuszniczych, który odbywał lot patrolowy w pobliżu ukraińskiej granicy.

f16

F16-Fighting Falcon

– Przekazane informacje wskazywały na zaistnienie możliwości katapultowania pilota w terenie lesistym. Do działań poszukiwawczych skierowano Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy nr 20 z Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po przybyciu w rejon działania przystąpiono do akcji mającej na celu odnalezienie pilota oraz wraku statku powietrznego. Kilkugodzinne czynności przeczesywania wskazanego obszaru, zakończyły się odnalezieniem szczątków samolotu F-16 oraz pilota, który przekazany został specjalistycznemu zespołowi medycznemu, po wcześniejszym udzieleniu mu pierwszej pomocy medycznej. Poszukiwania odbywały się w trudnych warunkach terenowych, silnie zalesionego obszaru Pogórza Przemyskiego – relacjonuje ppor. Rafał Laska p.o. rzecznika prasowego 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot&quo.

230404mios133

Na szczęście, nie było to zdarzenie rzeczywiste, ale element ćwiczeń Naziemnego Zespołu Poszukiwawczo-Ratowniczego, które ma za zadanie przygotowanie żołnierzy do poszukiwań w momencie wystąpienia realnego zagrożenia wynikającego z awarii statku powietrznego.

Naziemne Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze to jeden z elementów systemu zarządzania kryzysowego Wojsk Obrony Terytorialnej. 25 września 2018 roku, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, Wojska Obrony Terytorialnej zostały włączone w system poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR – Aeronautical Search and Rescue), mając za zadanie niesienie pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Wydzielane z Wojsk Obrony Terytorialnej, Naziemne Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze, realizują zadania poszukiwawczo ratownicze w stałych rejonach odpowiedzialności Brygad Obrony Terytorialnej (dla każdej brygady jest to teren województwa). W razie potrzeby są one aktywowane i kierowane w rejon wypadku/katastrofy lotniczej lub masowej.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służy ponad 40 tys. żołnierzy. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej ten potencjał może być efektywnie wykorzystany, a terytorialny charakter formacji jest jej olbrzymim atutem, który daje możliwość podejmowania szybkich i sprawnych działań.

Źródło: ppor. Rafał Laska p.o. rzecznika prasowego 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot&quo.

Fot. Zdjęcia ilustracyjne/WOT/Pixabay

 

27-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)