REKLAMA

Chwała bohaterom! Władze miasta uczciły 160. rocznicę Powstania Styczniowego

Tęsknota za wolnością, za życiem w niepodległym kraju 160 lat temu pchnęły Polaków do postawienia się postępującemu terrorowi rosyjskiemu. 22 stycznia 1863 roku  rozpoczął się największy w historii Rzeczypospolitej Polskiej zryw. Powstanie, które pochłonęło kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Nasi dzielni, zdeterminowani rodacy od stycznia do jesieni 1864 roku stoczyli blisko 1200 heroicznych starć i bitew. Wielu z nich przelało swoją krew, wielu nigdy nie wróciło do swoich domów… Do swoich bliskich… Jednak ich nieocenione poświęcenie wywarło potężny wpływ na kolejne pokolenia Polaków, na ich pragnienia i pasję w walce o niepodległość kraju nad Wisłą.

W bohaterskiej walce podczas Powstania Styczniowego brali udział także przemyślanie. Ich skromne mogiły na Cmentarzu Głównym przy ulicy Juliusza Słowackiego przypominają nam o tym, że dziś, to właśnie dzięki ich poświęceniu, mamy szczęście żyć w niepodległym kraju, mając przy tym wpływ na jego oblicze.

22 stycznia 2023 roku Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun wraz z Wicestarostą Powiatu Przemyskiego Markiem Kudłą,  Przewodniczącym Rady Miejskiej Robertem Balem oraz Zastępcą Przewodniczącego Rady Miejskiej Dariuszem Laskiem  oddali hołd naszym mężnym przodkom, którzy przeszło półtora wieku temu nie wahali się przelewać krew za Polskę.

 źródło: przemysl.pl

20-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)