REKLAMA

Cudzoziemcy posługiwali się fałszywymi stemplami kontroli granicznej (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek w Korczowej i Medyce ujawnili w paszportach cudzoziemców podrobione odbitki stempli kontroli granicznej. Fałszywki miały potwierdzać rzekome podróże do Szwecji, Czech, Litwy, Polski i Hiszpanii.

14-227497

Wczoraj (10 stycznia) do kontroli w przejściu granicznym w Korczowej zgłosiła się 40-letnia obywatelka Ukrainy. Kobieta była pasażerką autobusu wyjeżdżającego z Polski. W trakcie kontroli paszportu mundurowi ze Straży Granicznej zakwestionowali autentyczność zamieszczonych w nim stempli kontroli granicznej. Łącznie ujawniono 6 fałszywych odbitek szwedzkiej, czeskiej, litewskiej oraz polskiej kontroli. W ujawnieniu fałszerstw strażnikom granicznym pomógł specjalistyczny sprzęt do badania autentyczności dokumentów oraz doskonała znajomość zabezpieczeń dokumentów.

Cudzoziemka przyznała się do wykorzystania fałszywych dokumentów i dobrowolnie poddała karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok.

Podobne zdarzenie miało miejsce 8 stycznia w przejściu granicznym w Medyce, gdzie do kontroli na wyjazd z Polski zgłosił się 34-letni obywatel Ukrainy. W trakcie analizy dokumentu mundurowi z SG ujawnili 3 podrobione odciski stempli hiszpańskiej kontroli granicznej. Posługujący się fałszywkami cudzoziemiec dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.

W 2022 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili ponad 750 nieprawdziwych dokumentów, w tym ponad 280 stempli kontroli granicznej. Głównym celem fałszowania odbitek stempli jest zalegalizowanie przeterminowanego pobytu na terytorium państw strefy Schengen.

źródło: BiOSG

11-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)