REKLAMA

Delegatura ABW znowu w Rzeszowie. Wydziały w Krośnie i Przemyślu

PODKARPACIE. Od 1 lipca 2024 roku do miast wojewódzkich wracają delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na Podkarpaciu, oprócz delegatury w Rzeszowie powstaną dwa wydziały ABW: w Krośnie i Przemyślu.

Minister Tomasz Siemoniak, Koordynator Służb Specjalnych w poniedziałek odwiedził Rzeszów. Na popołudniowej konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie poinformował o zmianie, jaką wprowadza zarządzenie Donalda Tuska. Tomasz Siemoniak podkreślał, że Rzeszów stał się jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym miastem na mapie bezpieczeństwa Polski.

Rzeszowska delegatura ABW ma być jedną z najlepiej wyposażonych kadrowo i sprzętowo. Województwo podkarpackie i Rzeszów są absolutnie kluczowe i strategiczne na bardzo długie lata. Wielką wagę i priorytet przykładamy do tego, co tutaj się będzie działo – powiedział Tomasz Siemoniak.

3_106

– Z dużym zadowoleniem przyjęłam informację, że po siedmiu latach nieobecności, w Rzeszowie znów powstanie delegatura ABW. Do dziś zastanawiało mnie, dlaczego w 2017 r. doszło do jej likwidacji. Przecież doskonale wiemy, jakie jest położenie naszego województwa i jak ważne z tego punktu widzenia jest funkcjonowanie delegatury ABW w Rzeszowie, zwłaszcza w kontekście wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą – powiedziała wojewoda podkarpacki.

W spotkaniu w PUW uczestniczyli także gen. bryg. Jarosław Stróżyk, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, płk Rafał Syrysko, szef ABW, a także Zdzisław Gawlik, poseł na Sejm i Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

– Chcemy bardzo, żeby sprawy bezpieczeństwa Polski nie były tylko tematami dla rządu, ale też i dla przedstawicieli rządu w terenie, takich jak pani wojewoda podkarpacki, czy samorządu w osobie pana prezydenta. Rzeszów jako miasto wykonuje ogromną pracę. Chciałbym wyrazić podziw i uznanie dla pana prezydenta i dla jego urzędników. Rzeszów stał się miastem znanym na całym świecie. Właśnie za sprawą skuteczności, wsparcia, rozmaitych przedsięwzięć podejmowanych tutaj przez władze miasta. Kawał świetnej roboty – chwalił samorządowców minister Tomasz Siemoniak.

DSC_1972

Natomiast Prezydent Rzeszowa dziękował za wizytę i przywiezione decyzje.

Przywozicie dla naszych mieszkańców rzecz najważniejszą, czyli symboliczne wsparcie poczucia bezpieczeństwa w tym regionie. Byliśmy i jesteśmy jednym z najbezpieczniejszych miast, ale teraz w kontekście tej strategicznej roli, jaką pełni miasto, a o której wspominał pan minister, to poczucie jest kluczowe dla naszej społeczności – podkreślał Konrad Fijołek.

Minister dodał, że w najbliższych dniach płk Rafał Syrysko, szef ABW wyznaczy pełnomocnika do spraw utworzenia delegatury w Rzeszowie. Ta zacznie działać od 1 lipca. Szef ABW pytany, jakim wyzwaniem jest przywrócenie delegatury w Rzeszowie mówił:

– Jest to zadanie o tyle łatwiejsze, że delegatura będzie budowana na fundamencie istniejącego wydziału zamiejscowego.

Minister tłumaczył też, że z ich analiz zagrożeń wynika, iż w ośrodkach regionalnych muszą istnieć delegatury, bo same wydziały powodowały regres organizacyjny i kadrowy jednostek terenowych ABW.

Źródło: Bartosz Gubernat/Rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego.
Fot. Jerzy Żygadło/PUW.

19-03-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)