REKLAMA

KROSNO. Submisja Drewna Cennego na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

KROSNO. Kolejna już Submisja Drewna Cennego na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przyniosła interesujące rozstrzygnięcia. Otwarcia ofert dokonano 23 lutego w Nadleśnictwie Brzozów. O prawo zakupu najlepszego surowca ubiegało się w tym roku 16 oferentów reprezentujących firmy z Austrii, Czech, Polski, Słowacji i Włoch.

W tym roku nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie zaoferowały prawie 1623 metry sześcienne, co oznacza, że jest to wciąż jeden z większych przetargów na drewno w Europie Środkowej. Zgromadzono je na składach w Godowej (Nadl. Strzyżów) , Oleszycach (Nadl. Oleszyce) i Załużu (Nadl. Brzozów).

Najwięcej wystawiono drewna dębowego –  1159 m. sześc. i jaworowego – 174 m. sześc. Relatywnie dużo było w tym roku modrzewia – 153 metry. W mniejszych ilościach sprzedano również wystawione na przetarg drewno dębu czerwonego, olszy czarnej, wiązu, buka, jesionu i klonu.

Jak co roku komisja przetargowa dokonała oficjalnego otwarcia ofert. Ostateczny wybór nabywców przeprowadzany jest przy użyciu specjalnego programu komputerowego. Pozwala on szybko i sprawnie wybierać najkorzystniejsze oferty, dając jednocześnie kupującym i sprzedającym pełną informację o przetargu.

– Submisje drewna dają odbiorcom możliwość dokładnego obejrzenia każdej kłody i wyszacowania ceny według własnych indywidualnych oczekiwań i możliwości. Sprzedaż niemal całości oferowanego przez nas surowca trzeba uznać za duży sukces – stwierdził przewodniczący komisji przetargowej Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. ekonomicznych. – Osiągnięte ceny średnie w poszczególnych gatunkach są bardzo zadowalające i odzwierciedlają bieżące tendencje na rynku drewna wysokiej jakości w Europie.

Średnia cena drewna ogółem uzyskana na submisji to 3561 zł., czyli wzrost o 10 procent w stosunku do ubiegłorocznej. Najwyższą cenę średnią – 4274 za m. sześc. – uzyskano za drewno dębowe, zaś średnia cena jaworu była w tym roku ponad dwukrotnie niższa od dębu i sięgnęła 1983 zł.

Najdrożej jednak sprzedano jedną kłodę jaworową z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne – cenę 28 595 zł za metr sześcienny zaoferowała firma z Włoch.

Tym samym pobity został rekord cenowy uzyskany podczas VII submisji w 2006 roku. Wówczas za kłodę jaworu, pozyskanego w Nadleśnictwie Bircza, niemiecka firma okleiniarska zaoferowała 27 072 złotych za m.sześc.

Całość drewna na submisję wybrana została spośród pozyskanego w ramach cięć planowych. Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie około dwa mln. metrów sześciennych drewna, zaś roczny przyrost wyliczany jest na ponad trzy miliony metrów sześciennych. 

Podkarpackie drewno w najróżniejszych produktach trafia niemal na cały świat. Można odnaleźć je w okleinach i fornirach wykorzystywanych przy produkcji mebli, drzwi czy ekskluzywnych paneli drewnianych. Drewno jaworu falistego, tzw. rezonansowe, „usłyszymy” w trakcie koncertów, ponieważ wykonane z niego instrumenty strunowe (m.in. skrzypce, wiolonczele, kontrabasy, a nawet fortepiany) brzmią w najlepszych filharmoniach świata.

źródło: Oficjalna strona Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie

27-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)