REKLAMA

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU widowisko muzyczne „Cohen w teatrze”

PRZEMYŚL / PODKARPACIE. W teatrze, także tym muzycznym, jak w lustrze, przyglądamy się sobie z rozbawieniem, wzruszeniem i z trwogą odkrywamy od wieków, wciąż na nowo, te same prawdy o sobie i świecie. Każdego roku 27 marca przypada MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU. Każdego też roku Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, z tej okazji, organizuje dla swoich widzów stosowne wydarzenie.

27 marca 2023 roku, na scenie Zamku Kazimierzowskiego, dla miłośników Melpomeny, PCKiN ZAMEK przygotowało widowisko muzyczne „Cohen w teatrze”.

Opowieść o miłości, wolności i losie rozpisana na dwie gitary, dwa głosy i jednego prowadzącego.

Kanadyjski poeta, pisarz i piosenkarz Leonard Cohen zmarł w 2016 roku. Przez całe, trwające 82 lata życie, nieustannie poszukiwał inspiracji do tworzenia, sensu egzystencji, swojego miejsca na ziemi. Jego muzami były kobiety. Te, z którymi wchodził w dłuższe relacje, i te, spotykane na co dzień.

Piosenki Leonarda Cohena w wykonaniu Krzysztofa Taraszki i Wojciecha Skibińskiego (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie) otrzymały dodatkową oprawę dzięki udziałowi w koncercie Pawła Sztompke – dziennikarza, który znany jest z anteny radiowej Jedynki i ceniony przez słuchaczy za nieograniczoną wiedzę o współczesnej muzyce. Publicysta miał przyjemność przeprowadzić z Cohenem obszerny wywiad podczas jednej z jego tras koncertowych w naszym kraju, była to więc wiedza z pierwszej ręki. Trzeba także dodać, że długoletnia znajomość i częste rozmowy Pawła Sztompke z Maciejem Zembatym, który „odkrył” Cohena dla polskich słuchaczy, także znalazły swoje miejsce w koncercie.

Dla tych widzów, którzy lubią Cohena i wiedzą o nim wszystko, był to wspaniały wieczór z ulubionym artystą i ulubionymi piosenkami. Dla tych, którzy przyszli z ciekawości albo przypadkowo, był to wieczór odkrywania jednego z najważniejszych twórców współczesności.

DSCN3605_2000_x_1500

Tekst: Tomasz Beliński – Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
Fotografie: Tomasz Beliński, zbiory własne PCKiN ZAMEK


30-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)