REKLAMA

Nowa pracownia chemiczna w jasielskiej „Dwójce” (ZDJĘCIA)

JASŁO. W grudniu ubiegłego roku w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle oddano do użytku nowoczesną pracownię chemiczną. Pracownia została ufundowana przez Fundację LOTOS – jako nagroda główna za projekt naukowo-badawczy w ramach siódmej edycji Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM. Wartość nagrody przekazanej przez firmę wyniosła 150 tys. zł.

image002_37

Zwycięski projekt „Chcieć to móc, więc stop i dość! W jaki sposób pomóc młodym jaślanom wyplątać się z sieci mowy nienawiści i dezinformacji?”, realizowany był w poprzednim roku szkolnym przez młodych badaczy tej szkoły: Filipa Hałuchę, Tymoteusza Turka i Jakuba Reczka pod opieką Elżbiety Dubiel. Uczniowie analizowali problem agresji słownej w internecie, a wyniki swoich dociekań zaprezentowali w petycji skierowanej do burmistrza dotyczącej wprowadzenia działań w tym zakresie.

JLN z LOTOSEM to przedsięwzięcie edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży interesujących się różnymi dyscyplinami naukowymi, które pozwala na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności w praktycznym działaniu, poza systemem klasowo-lekcyjnym. Fundacja LOTOS, a wcześniej spółka LOTOS od 2013 roku angażuje się we wspieranie tej inicjatywy.

– To dla nas bardzo ważne, że możemy, jako firma uczestniczyć w życiu miasta, a tym bardziej wspierać tego typu inicjatywy skierowane do młodych ludzi. Dzięki pasji tych trzech uczniów, w tej szkole powstała nowoczesna pracownia chemiczna, którą z przyjemnością ufundowaliśmy. Chemia jest wszędzie, otacza nas, nasza firma również zajmuje się chemią, stąd też jest to dla nas szczególnie miłe wydarzenie – mówił podczas otwarcia pracowni Jacek Gogola, Prezes Zarządu LOTOS Infrastruktura S.A.

Z kolei Ryszard Pabian, burmistrz Jasła podziękował spółce LOTOS za stałe zaangażowanie, nie tylko w działania wspierające edukację i program Jasło Miasto Wiedzy, ale również za wsparcie jakie firma przekazuje na rzecz innych zadań prowadzonych na terenie miasta – Dzięki tej współpracy w naszym mieście zrealizowanych zostało wiele zadań i to nie tylko tych dotyczących edukacji, ale również takich, które obejmują działalność społeczną i kulturalną. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni, że zawsze jako firma, która tutaj funkcjonuje, wspieracie nas w działaniach na rzecz miasta.

Dotychczasowa sala chemiczna w „Dwójce” została zmodernizowana i dostosowana do wymogów bezpieczeństwa przy przeprowadzaniu doświadczeń chemicznych. Wyposażono ją w nowe meble odporne na działanie odczynników chemicznych oraz w nowatorskie pomoce dydaktyczne – zestawy do przeprowadzania ćwiczeń w grupach, sprzęt i szkło laboratoryjne, multistatywy, barwne tapety, plansze i tablice dydaktyczne, modele przestrzenne atomów i innych struktur chemicznych oraz odzież ochronną.

Podczas oficjalnego oddania pracowni chemicznej do użytku, uczniowie, wykorzystując nowe wyposażenie i sprzęt laboratoryjny, zaprezentowali gościom i społeczności szkolnej ciekawe doświadczenia chemiczne.

źródło: Urząd Miasta w Jaśle/ materiały nadesłane

05-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)