REKLAMA

Nowe systemy optoelektroniczne na wieżach obserwacyjnych przy wschodniej granicy Polski

REGION: Zakończył się prawie trzyletni projekt, w ramach którego na wieżach obserwacyjnych przy wschodniej granicy Polski zainstalowano 22 nowe systemy optoelektroniczne o wartości 27 mln zł.

W nowe systemy zostały wyposażone wieże obserwacyjne na odcinkach ochranianych przez Warmińsko – Mazurski, Podlaski, Nadbużański i Bieszczadzki Oddział SG. Funkcjonariusze tych oddziałów ochraniają wschodnią granicę Polski, która jest jednocześnie granica zewnętrzna Unii Europejskiej.

Systemy na wieżach obserwacyjnych posiadają m.in. kamerę termowizyjną niechłodzoną albo dalekozasięgową chłodzoną kamerę termowizyjną. Po raz pierwszy zainstalowano dalekozasięgową chłodzoną kamerę termowizyjną w wersji HD. W skład głowicy optoelektronicznej umieszczonej na wieży wchodzi również kamera dzienna wysokiej rozdzielczości oraz dalmierz laserowy. Obrazy z kamer przesyłane są do Lokalnych Ośrodków Nadzoru zlokalizowanych w najbliższych placówkach SG – stąd funkcjonariusze SG prowadzą całodobowe obserwacje. Oprócz urządzeń obserwacji technicznej funkcjonariusze posługują się aplikacją wyświetlającą obserwowane obiekty na mapie cyfrowej, dzięki czemu można kierować patrole bezpośrednio w miejsca wykrytych obiektów.

Instalacja systemów optoelektronicznych została zrealizowana w ramach projektu  „Rozbudowa systemów ochrony technicznej granicy zewnętrznej UE w zakresie systemów optoelektronicznych na wieżach” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – Bezgraniczne Bezpieczeństwo.

Obecnie Straż Graniczna dysponuje 50 systemami optoelektronicznymi na wieżach obserwacyjnych, znajdującymi się na granicach Polski, które są zewnętrznymi granicami UE.

 

źródło: SG


08-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)