REKLAMA

Nowe toalety i pojemniki na odpady z dofinansowaniem

Otrzymaliśmy kolejne dofinansowanie bez wkładu własnego, tym razem w wysokości ponad 45,5 tysiąca złotych na zapobieganie zagrożeniom środowiska, w tym na likwidację skutków zagrożeń środowiska na przejściach granicznych oraz w punktach recepcyjnych. Dzięki tym środkom kupiliśmy 45 nowych pojemników na odpady komunalne, 15 stojaków na worki do segregacji oraz 6 toalet przenośnych. Wniosek mogliśmy złożyć jedynie na ten cel i nie można było sięgnąć po środki na inne zakupy.

Okres rozpoczęcia się wojny w Ukrainie i ataku Rosji na te tereny spowodował, że miejscowości i gminy przygraniczne w Polsce musiały mierzyć się z ogromną ilością ludności napływającej z terenów objętych wojną. Wśród nich była nasza Gmina Ustrzyki Dolne, w której znajduje się przejście graniczne Smolnica-Krościenko. Przygotowaliśmy wtedy miasteczko pomocowe, w którym uchodźcy z Ukrainy mogli ogrzać się, zjeść ciepły posiłek, odpocząć, otrzymać brakujące artykuły pierwszej potrzeby, przebrać dzieci w ogrzewanym pomieszczeniu. W konsekwencji tej sytuacji produkowana była ogromna ilość odpadów komunalnych. Chcąc dbać o środowisko i chronić je przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń Gmina Ustrzyki Dolne wnioskowała o udzielenie dofinansowania na zakup dostosowanych sprzętów.

– Nie wiemy co przyniesie najbliższy czas w Ukrainie – mówi Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz.
– Możemy jedynie przewidywać i spodziewać się różnych scenariuszy. Chcemy być dobrze przygotowani na każdą sytuację, bo jak już nie raz powtarzałem pomoc naszym sąsiadom uciekającym przed wojną to nasz moralny obowiązek. Postawienie toalet przenośnych i kontenerów na odpady przyczyni się na pewno do komfortu pierwszych godzin na terenie Polski. Jednocześnie nie możemy zapominać o nas samych i naszym środowisku, dlatego kwestia przygotowania pojemników na segregację jest dla nas również istotna.

Ze środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie zakupiliśmy 45 pojemników do segregacji odpadów o pojemności od 120 do 1100 litrów, 15 stojaków na worki do segregacji za łączną kwotę 18 978,78 zł oraz 6 przenośnych toalet z wyposażeniem na kwotę 29 328,00 zł.

Środki pozyskane zostały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w ramach Programu priorytetowego „SYSTEM – Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez partnerów zewnętrznych – REGION”.

źródło: Miasto i Gmina Ustrzyki

31-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)