REKLAMA

Podkarpaccy Terytorialsi ”przelali krew”. Oddano blisko 2351 litrów!

PODKARPACIE. ”Terytorialsi mają pomoc we krwi” – to hasło towarzyszy żołnierzom 3 Podkarpackiej Brygady OT od początku jej powstania. Tylko w 2022 roku podkarpaccy terytorialsi ”wpompowali” w system ratowania życia naszych obywateli ponad 320 litrów krwi.

image001_60

Odpowiadając na apel Dyrekcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  w Rzeszowie, w najbliższą sobotę (28 stycznia) żołnierze 3.PBOT oddadzą krew. Od chwili powstania 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej żołnierze-ochotnicy oraz pracownicy 3. PBOT oddali do banku krwi 2 351 l itrów krwi. W 2022 roku podkarpaccy Terytorialsi dokonali 712 donacji oddając ponad ponad 320 litrów krwi. Dodatkowo baza danych międzynarodowego centrum dawców szpiku kostnego powiększyła się o 104 ochotników.

Terytorialsi z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej aktywnie uczestniczą w akcjach oddawania krwi – odpowiadają na wszystkie apele w sprawie niesienia wsparcia potrzebującym i zasilania zapasów centrum. Wsparcie lokalnej społeczności zostało wpisane w misję i zadania naszej formacji. Hasło „Terytorialsi mają pomoc we krwi” towarzyszy Wojskom Obrony Terytorialnej od początku ich powstania. Żołnierze WOT na ten sygnał reagują natychmiast.

Podsumowaniem ubiegłorocznej działalności Honorowych Dawców Krwi w 3 Podkarpackiej Brygadzie jest organizacja kolejnej zbiórki krwi. Krew codziennie ratuje ludzkie życie i odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia. To właśnie dzięki niej lekarze mają szanse odmienić los pacjentów, którzy walczą o zdrowie w polskich szpitalach. Krew, jak sami dobrze wiemy, jest nie do zastąpienia niczym innym – mówi Rzecznik Prasowy 3.PBOT, ppor. Magdalena Mac.

W dowództwie brygady i podległych batalionach lekkiej piechoty służy obecnie prawie 600 Honorowych Dawców Krwi, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Są to osoby, które w ten sposób bezinteresownie ratują życie i zdrowie innych ludzi. W sumie od 2017 roku żołnierze z 3.PBOT do banku krwi oddali 2 351 litrów krwi. W sobotę 28 stycznia br., podkarpaccy terytorialsi oddając krew zainaugurują swoją działalność w 2023 r. Będą mieli również możliwość zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS i tym samym wesprzeć walkę chorych na białaczkę.

image004_39

Aby zostać dawcą krwi, trzeba spełniać określone warunki. Krew może oddać każdy zdrowy człowiek miedzy 18 a 65 rokiem życia. Od krwiodawcy pobiera się jednorazowo 450 ml krwi. Oddawanie krwi jest bezpieczne, wystarczy dobre przygotowanie: odpowiednia ilość snu, lekki posiłek, dobre nawodnienie organizmu i prawidłowa kondycja zdrowotna.

Pamiętaj! Pomaganie masz we krwi!

image003_49

źródło: materiały nadesłane

25-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)