REKLAMA

POLICJA. Policyjna pomoc w czasie wojny!

Od pierwszego dnia wybuchu wojny w Ukrainie pojawiły się nowe zadania dla policjantów w całym kraju. Ta sytuacja spowodowała, że podkarpacka Policja stanęła przed wielkim wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa i udzielenia pomocy ukraińskim uchodźcom poszukującym schronienia. Służby mundurowe nadal są w pełnej gotowości – przygotowani na pomoc i wsparcie dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują.

Od wybuchu wojny w Ukrainie minął rok. Już w pierwszych dniach, w działania zabezpieczające i pomocowe zaangażowanych zostało tysiące funkcjonariuszy z Podkarpacia i oddelegowanych z całego kraju.

W tym czasie policyjne działania obejmowały m.in. zabezpieczenie tras przemieszczania się uchodźców, zabezpieczenie punktów recepcyjnych, udzielanie pomocy uchodźcom, w tym przekazywanie informacji i pomoc w organizacji transportu. Funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo i porządek na drogach, szczególnie tych dojazdowych do przejść granicznych. Udzielali również wsparcia w bezpiecznym przejeździe pojazdów z pomocą humanitarną. Realizowali liczne pilotaże i konwoje, a także pomagali uchodźcom bezpiecznie dotrzeć do miejsc zakwaterowania.

Wsparcie obejmowało również szereg działań profilaktycznych. Przedsięwzięcia o charakterze informacyjno-edukacyjnym, były skierowane przede wszystkim do osób przybyłych z Ukrainy – dzieci, młodzieży i dorosłych, a także do środowisk, w których te osoby funkcjonowały. Dodatkowo działania realizowane były również przez policjantów wykonujących zadania z zakresu profilaktyki społecznej, dzielnicowych z jednostek miejskich i powiatowych Policji województwa podkarpackiego, a także funkcjonariuszy pełniących służbę w miejscach pobytu i przemieszczania się uchodźców.

W ramach działań, funkcjonariusze spotykali się z uchodźcami informując m.in. o zagrożeniach jakie mogą wystąpić i sposobach ich uniknięcia. Wskazywali na możliwości uzyskania pomocy i przedstawiali, jak wyglądają procedury powiadamiania służb.

Podkarpacka Policja włączyła się w wiele inicjatyw, gromadzenia pomocy humanitarnej i dystrybucji za wschodnią granicę, jak też zaangażowała się w opiekę nad ukraińskimi rodzinami. Policjanci i pracownicy z wszystkich jednostek Policji na Podkarpaciu wsparli w tym czasie osoby, które potrzebowały pomocy. 

Podkarpaccy policjanci wspierani przez funkcjonariuszy z całego kraju w dalszym ciągu realizują zadania związane z ochroną polskiej granicy na terenie województwa. W tych działaniach codziennie niosą pomoc, wsparcie oraz zapewniają bezpieczeństwo.

Dzięki zaangażowaniu wielu policjantów oraz innych służb mundurowych realizowane są zadania, które zapewniają pomoc i bezpieczeństwo wszystkim osobom przekraczającym granice naszego kraju.

źródło: Podkarpacka Policja

25-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)