REKLAMA

POLSKA. Z ostatniej chwili! Rusza trzecia edycja programu Moja Woda

POLSKA. Od dziś 3 sierpnia 2023 r.,  rusza trzecia edycja rządowego programu  Moja Woda, którego budżet wynosi 130 mln zł.- poinformowała w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wnioskodawcy będą mogli otrzymać maksymalnie 6 tyś. zł na zamontowanie systemu gromadzącego wody opadowe na swoich posesjach.

365306664_663994519097303_610752327801938228_n

Anna Moskwa przypomniała, że poprzednie dwie edycje cieszyły się dużą popularnością, a środki wyczerpały się w pierwszych dwóch miesiącach.

Stumilionowy budżet pierwszej edycji został wyczerpany w ciągu dwóch miesięcy. Ostatecznie i tak został podniesiony. Taki sam budżet – 100 mln. zł. miała druga edycja programu, która wystartowała pod koniec marca 2021 r., a nabór wniosków zakończył się na początku czerwca 2021 r.– podaje minister.

Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami, współwłaścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości na której znajduje się budynek jednorodzinny. Uwaga dotacja w trzeciej edycji nie dotyczy nieruchomości na które właściciele otrzymali  w poprzednich  edycjach dofinansowanie rządowego programu Moja Woda.  

Jak można przeczytać w Dziennik Gazeta Prawna –Dotacje będzie można otrzymać do zakupu, dostawy, montażu, budowy, rozbudowy, uruchomienia następujących instalacji: do zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości, tj. z dachów, chodników, podjazdów (np. łapacze, wpusty, osadniki rynnowe, odwodnienie liniowe, przewody odprowadzające wody opadowe bez rynien i rur spustowych); do magazynowania wód opadowych w zbiornikach (np. szczelne zbiorniki podziemne i naziemne) o sumarycznej pojemność minimum 2 m sześc.; do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, skrzynki rozsączające, zbiorniki otwarte); do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych na dachach – „zielone dachy” (warstwa drenażowa) bez kosztów nasadzeń; do wykorzystania retencjonowanych wód opadowych lub roztopowej (np. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody z istniejącego/nowobudowanego w ramach inwestycji zbiornika).

Aby otrzymać dotację, należy złożyć do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej wniosek o wsparcie wraz dokumentami potwierdzającymi wydatek (np. fakturami zakupu) oraz potwierdzającymi wykonanie instalacji (protokół wykonania lub oświadczenie o samodzielnej realizacji).

Ministerstwo przekazało ponadto, że minimalna kwalifikowana kwota inwestycji to 2 tys. zł. Dotacje będą mogły uzyskać inwestycje, które zostaną zakończone nie później niż 30 czerwca 2024 r.

Zagospodarowanie wód opadowych jest podstawowym mechanizmem adaptacji do zmian klimatu. Wszystkie metody, które zatrzymują opad w miejscu jego wystąpienia zmniejszają ryzyko podtopień i łagodzą skutki suszy. Duże zainteresowanie programem w poprzednich latach najlepiej świadczy o rzeczywistej potrzebie takiego wsparcia – podsumowała Anna Moskwa. (PAP)

źródło: PAP / Dziennik Gazeta Prawna

grafika: Ministerstwo Klimatu i Środowiska


03-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)