REKLAMA

PRZEMYŚL. 83. rocznica deportacji Polaków na Sybir

W piątek tj. 10 lutego br. odbyła się uroczystość ,,Zapal Znicz Wywiezionym” w ramach 83. rocznicy deportacji na Sybir. Organizatorami wydarzenia były: Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu, Prezydent Miasta Przemyśla, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych X D.O.K. oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych Damy i Huzary. 

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich – rodziny żołnierzy, urzędników, kolei. Co roku Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu w rocznicę tych pamiętnych wydarzeń zaprasza mieszkańców do udziału w uroczystościach pod hasłem „Zapal Znicz Wywiezionym”.

83. rocznica deportacji rozpoczęła się tradycyjnie modlitwą podczas Mszy Świętej w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu. Po nabożeństwie delegacje zapaliły znicze przy tablicy Sybiraków znajdującej się w murze kościoła, po czym przemarszem udano się pod pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości z udziałem Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.

źródło: przemysl.pl

20-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)