REKLAMA

PRZEMYŚL. 83. rocznica deportacji Polaków na Sybir

W piątek tj. 10 lutego br. odbyła się uroczystość ,,Zapal Znicz Wywiezionym” w ramach 83. rocznicy deportacji na Sybir. Organizatorami wydarzenia były: Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu, Prezydent Miasta Przemyśla, Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych X D.O.K. oraz Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych Damy i Huzary. 

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich – rodziny żołnierzy, urzędników, kolei. Co roku Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu w rocznicę tych pamiętnych wydarzeń zaprasza mieszkańców do udziału w uroczystościach pod hasłem „Zapal Znicz Wywiezionym”.

83. rocznica deportacji rozpoczęła się tradycyjnie modlitwą podczas Mszy Świętej w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu. Po nabożeństwie delegacje zapaliły znicze przy tablicy Sybiraków znajdującej się w murze kościoła, po czym przemarszem udano się pod pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości z udziałem Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K.

źródło: przemysl.pl

20-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)