REKLAMA

PRZEMYŚL: Budowa boczodromu

PRZEMYŚL. Na ulicy Dworskiego 104, przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym Nr 1, powstaje niezwykły obiekt sportowy, a mianowicie pierwszy w Polsce kryty kort do gry w bocce, czyli tzw. „boczodrom”.

Co go wyróżnia od innych obiektów tego typu? Kort jest budowany ze 100 % uwzględnieniem przepisów Olimpiad Specjalnych oraz będzie w całości kryty. Dodatkowo teren, na którym będzie znajdował się kort będzie całodobowo monitorowany. Budowa realizowana jest ze środków Funduszy Norweskich oraz Miasta Przemyśla w ramach projektu „Razem zmieniamy Przemyśl”.

Bocce to dyscyplina sportu, którą uczniowie SOSW Nr 1 zajmują się od 2006 roku. Mają na swoim koncie liczne sukcesy sportowe na arenie regionalnej i ogólnopolskiej. Od samego początku Przemyśl jest organizatorem podkarpackich turniejów bocce dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, a w tym roku odbędzie się 12 edycja tych zawodów. Olimpiady Specjalne (ang. Special Olympics), to światowa instytucja zajmująca się sportem osób niepełnosprawnych intelektualnie. Trenerem zawodników jest Pan Tomasz Bandrowicz, który pełni funkcję zastępcy koordynatora bocce Olimpiad Specjalnych na region Europa/Euroazja i jednocześnie jest pomysłodawcą budowy tego obiektu.

Mimo, że boczodrom nie został jeszcze wybudowany, to już teraz są bardzo poważne plany na jego zagospodarowanie. Oprócz codziennej funkcji szkoleniowej dla osób niepełnosprawnych, jest plan, aby obiekt pełnił funkcję Europejskiego Centrum Szkolenia i Certyfikacji sędziów bocce Olimpiad Specjalnych. Ukończenie takiego szkolenia będzie skutkowało otrzymaniem certyfikatu Special Olympics Europe/Euroasia. Każda osoba posiadająca certyfikat, po spełnieniu kilku dodatkowych wymagań będzie mogła aplikować na stanowisko sędziego bocce Olimpiad Specjalnych. Imprezy OS najwyższej światowej rangi odbywają się co 4 lata, w różnych zakątkach świata. W ostatnich 20 latach były to m.in. Ateny, Los Angeles, Abu Dhabi i teraz w 2023 roku będzie to Berlin. Posiadacz certyfikatu będzie upoważniony do udziału w w/w imprezie sportowej, jako sędzia bocce.

Planowane są szkolenia dla chętnych z Polski, jak i z całej Europy. Ponadto w planach jest również wykorzystanie kortu, jako miejsca rozgrywek dla seniorów. Taka forma spędzania wolnego czasu jest bardzo popularna choćby we Włoszech, gdzie funkcjonują różne ligi seniorskie. Zatem nie ma jakichkolwiek przeciwskazań, aby Przemyśl stał się drugą Italią. Termin zakończenia budowy kortu przewidziany jest w okolicach końca maja 2023 roku.

UM Przemyśl


19-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)