REKLAMA

PRZEMYŚL: Koncert „Nowowiejski Goes Jazz”

PRZEMYŚL. Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza na koncert zatytułowany „Nowowiejski Goes Jazz” w wykonaniu kwartetu wykładowców Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy: Krzysztofa Herdzina, Macieja Sikałę, Grzegorza Nadolnego i Piotra Biskupskiego. Sala Widowiskowa CK, 21 kwietnia 2023 r., godz. 19.00, bilety: 25 zł i ekobilet.pl

O projekcie:

Opracowywanie na jazzowo muzyki poważnej ma długą historię, zainicjowaną już w latach 50-tych przez słynny Modern Jazz Quartet. Krzysztof Herdzin, jako klasycznie wykształcony pianista będący również rasowym jazzmanem wielokrotnie podejmował wyzwania związane z aranżacjami utworów klasycznych. Debiutancka płyta „Chopin” z 1995 roku, kompozycje Grażyny Bacewicz, Stanisława Moniuszki, Wolfganga Amadeusza Mozarta, czy ostatnia płyta „Impressions on Paderewski” są świadectwem kreatywnego spojrzenia na klasykę, z pełną pokorą i zrozumieniem intencji kompozytorów.

„Pieśni z Warmii i Mazur” Feliksa Nowowiejskiego to ciekawy przykład aranżacji dokonanych z oryginalnych opracowań ludowych melodii, rozpisanych przez Nowowiejskiego na głos i fortepian. Opierał się na materiałach etnografów wędrujących po wioskach, spotykających się z muzykami przekazującymi z pokolenia na pokolenie regionalne przyśpiewki. Dopisał oryginalne harmonie i ułożył formy utworów, nadając im neoklasyczny charakter. Herdzin poszedł o krok dalej reharmonizując w jazzowym idiomie tematy, pozostawiając sporo miejsca na improwizacje, zmieniając rytmikę i nastroje.

Program został nagrany na płytę „Nowowiejski w wielu wymiarach” przez kwartet wykładowców Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy: Krzysztofa Herdzina, Macieja Sikałę, Grzegorza Nadolnego i Piotra Biskupskiego.

NOWOWIEJSKI GOES JAZZ

Krzysztof Herdzin – fortepian, aranżacje

Maciej Sikała – saksofon tenorowy i sopranowy

Grzegorz Nadolny – kontrabas

Piotr Biskupski – perkusja

Więcej informacji o wykonawcach na stronie: https://www.ck.przemysl.pl

Nowowiejski_plakat

UM Przemyśl

19-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)