REKLAMA

PRZEMYŚL: Prelekcja na temat Powstania styczniowego i postaci ks. Sapiehy

PRZEMYŚL. Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu zaprasza 21 kwietnia 2023 roku o godzinie 17:00 do swojej siedziby na prelekcję mgr Żanety Niedbały zatytułowanej „Powstanie styczniowe na podstawie relacji Stefana Kieniewicza i prasy lokalnej. Portret osobowościowy ks. Adama Stanisława Sapiehy”.

Istotnym przyczynkiem do badań nad powstaniem styczniowym było zaangażowanie w zryw niepodległościowy wielu postaci wywodzących się z różnych obszarów i  środowisk społecznych. Powstańcy styczniowi w narracji historycznej Stefana Kieniewicza to świadomi przemian tajni działacze Komitetu Wschodniego we Lwowie, z ks. Adamem Stanisławem Sapiehą na czele. Ważnym instrumentem obrony tożsamości narodowej był też dwór szlachecki. Formy pomocy i metody wsparcia powstańców zostaną przedstawione na podstawie działań domu ks. Sapiehów z linii kodeńskiej, krasiczyńskiej. Prasa niepodległościowa służyła zaś za oręż w politycznej i kulturalnej walce o przetrwanie narodu pozbawianego własnego państwa. Była też istotnym elementem przekazywania treści, oddziaływała na świadomość oraz wpływała na poglądy i postawy społeczeństwa. W obawie przed represjami wielu powstańców zmuszonych było do emigracji. Okres tułaczki miał duży wpływ na ich życie i bliskich im osób. Pamięć o powstaniu styczniowym dokumentują liczne źródła archiwalne, w tym pamiętniki i prasa lokalna. 

Projekt jest dofinansowany ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie styczniowe 1863-1864”

UM Przemyśl

 


20-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)