REKLAMA

RZESZÓW. 13. edycja Festiwalu Wschód Kultury. Sprawdź termin !

RZESZÓW/ Festiwal Wschód Kultury to unikalne w skali kraju cykliczne przedsięwzięcie, będące efektem partnerskiej współpracy Narodowego Centrum Kultury i największych ośrodków kulturalnych Polski Wschodniej: Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. Bogaty program festiwalu, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest efektem artystycznej współpracy polskich i zagranicznych artystów, przede wszystkim zza naszej wschodniej granicy, w tym z krajów Partnerstwa Wschodniego.

Przed nami już 13. odsłona Wschodu Kultury – Europejskiego Stadion Kultury, największego na Podkarpaciu interdyscyplinarnego festiwalu kulturalnego, naszej rzeszowskiej dumy. Od 23 do 25 czerwca br. w Rzeszowie na uczestników będzie czekało wiele bezpłatnych wydarzeń, w tym Koncert Główny w Parku Sybiraków z kolektywami gwiazd z Polski i zagranicy. Będzie bardzo ciekawie i jestem przekonany, że Rzeszów i goście którzy do nas przyjadą będą się dobrze bawili– powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Na rzeszowskiej scenie zobaczymy cenionych artystów m.in. Justynę Steczkowską w duecie z łotewskim zespołem Brainstorm oraz tajemniczą grupę BOKKA, która wystąpi z estońskim multiinstrumentalistą – Andresem Kõpperem, o pseudonimie artystycznym NOËP. Koncert rozpocznie Daria ze Śląska – wschodząca gwiazda polskiej sceny muzycznej.

Koncert Główny, z kolektywami gwiazd z Polski i zagranicy odbędzie się w Parku Sybiraków 23 czerwca, w godz. 20:00 – 23:30. Jak co roku będzie się składał z dwóch części: Koncertu Otwarcia oraz Koncertu Kolektywów. Koncert Otwarcia promuje młodych i zdolnych twórców, którzy odnieśli już pierwsze muzyczne sukcesy. W tym roku na rzeszowskiej scenie wystąpi Daria ze Śląska – autorka tekstów, kompozytorka, wokalistka i producentka. Podczas Koncertu Kolektywów Uniwersum polskie gwiazdy zaprezentują się w niecodziennych duetach z artystami zagranicznymi. Tegoroczny tytuł Koncertu Kolektywów nawiązuje do postaci Mikołaja Kopernika – patrona roku, jednego z  najwybitniejszych przedstawicieli epoki renesansu, światowej sławy astronoma i twórcy teorii heliocentrycznej. Uniwersum oznacza równoległe, przenikające się światy, w analogii do przenikających się różnych kultur i gatunków muzycznych prezentowanych podczas Europejskiego Stadionu Kultury.

KONCERT OTWARCIA

Daria ze Śląska – autorka tekstów, kompozytorka, wokalistka i producentka. Przez kilka lat śpiewała w duecie The Party is Over, jednak dopiero jej solowa twórczość spotkała się z żywym odzewem publiczności. Jej singiel „Faulstart albo faul” znalazł się też w wydawnictwie podsumowującym tegoroczną odsłonę festiwalu „Męskie granie” a we wrześniu 2022 roku trafił na pierwsze miejsce Listy Przebojów Trójki, gdzie do dziś utrzymuje się na wysokiej pozycji. Występowała jako gość Korteza podczas jego trasy „Holiday Tour 2022”. Artystka została nominowana do nagrody Odkrycia Empiku 2022. 21 kwietnia br. na rynku zadebiutuje pierwsza płyta Darii.

KONCERT KOLEKTYWÓW: Justyna Steczkowska | Brainstorm (Łotwa)

Justyna Steczkowska

Od ponad 20 lat indywidualność polskiej sceny muzycznej. Nietuzinkowa i wszechstronnie uzdolniona wokalistka, której silny głos o czterooktawowej skali trudno pomylić z kimś innym. Jest także aktorką, prezenterką telewizyjną, projektantką mody oraz fotografem. Miliony Polaków pokochały ją za autorskie teksty i kompozycje, charyzmę i niepowtarzalny styl. Początki jej twórczości to pop z elementami rocka. Później sięgała chętnie po stylistykę etniczną, włączając elementy bałkańskie, żydowskie i romskie. Śpiewała najsłynniejsze przeboje Ewy Demarczyk, Kabaretu Starszych Panów oraz największe hity muzyki filmowej. W jej ostatnich albumach pojawiają się brzmienia elektroniczne i taneczne.
Laureatka wielu wyróżnień i nagród muzycznych, w tym m.in.: sześciu Fryderyków, dwóch Wiktorów, Róży Gali oraz Bursztynowego Słowika. 2016 roku odcisnęła swoją dłoń w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach podczas 21. Festiwalu Gwiazd. W 2020 roku, podczas 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu została uhonorowana Nagrodą Specjalną,
a dwa lata później również w Opolu otrzymała tytuł Artysta bez Granic. Wokalistka ma
w dorobku artystycznym 17 studyjnych albumów, około 40 teledysków o wielomilionowej oglądalności, 300 piosenek oraz kilka tysięcy zagranych koncertów.

Brainstorm

Pop-rockowa grupa, występująca także pod nazwą Prāta Vētra i jeden z najbardziej rozpoznawalnych łotewskich zespołów, który koncertuje w całej Europie, w tym na dużych muzycznych festiwalach. Ma na swoim koncie 20 płyt studyjnych w trzech językach, a ich piosenki na portalach Youtube i Spotify cieszą się wielomilionową słuchalnością.
Historia zespołu sięga początków lat dziewięćdziesiątych. W 1995 roku ich utwór Lidmašīnas został uznany na Łotwie za piosenkę roku lokalnego radia Super FM. W 2000 roku z piosenką My Star reprezentował Łotwę w 45. Konkursie Piosenki Eurowizji, gdzie zajął finalnie 3 miejsce. Ich największym przebojem jest singiel Maybe, który w 2001 roku podbił listy przebojów w wielu krajach europejskich i był wielkim hitem także w Polsce. Na portalu Youtube osiągnął już liczbę 8,7 mln wyświetleń. W lipcu 2003 wystąpili jako support przed koncertem The Rolling Stones w Pradze. Pod koniec sierpnia 2005 roku zagrali koncert w Mežaparks, który był pierwszym łotewskim koncertem z rekordową liczbą ponad 40 tys. widzów. W tym samym roku odbyli ogólnokrajową trasę koncertową. W 2012 roku nagrali i wydali album, zatytułowany Vēl viena klusā daba, która ukazał się też w rosyjskiej wersji językowej i w angielskiej jako Another Still Life. Pod koniec roku otrzymali nominację do Latvian Music Recording Awards w czterech kategoriach: Najlepszy album pop-rockowy (za płytę pt. Vēl viena klusā daba), Najlepszy teledysk (za klip do singla Lantern) oraz Najlepsza piosenka i Najlepsza radiowa piosenka roku (za utwór Lantern). Finalnie pod koniec lutego 2013 roku odebrali trzy statuetki, przegrywając jedynie rywalizację o najlepszą radiową piosenkę. W tym samym roku wystąpili na festiwalu Glastonbury, stając się tym samym pierwszym zespołem z krajów bałtyckich, który wystąpił na tej muzycznej imprezie. W 2015 roku piosenka Ziemu apēst została uznana za najlepszą piosenkę roku podczas dorocznej ceremonii wręczenia nagród Muzikālā Banka Latvian Radio 2.

W 2018 roku wypuścili teledysk do utworu Wonderful Day, którego fragmenty były nagrane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez kosmonautę Sergieya Ryazanskiego W 2019, 2022 i 2023 roku otrzymali łotewskie nagrody muzyczne w kategorii muzyczne video roku za zapisy koncertów Rok bez kalendarza oraz koncertów z Mežaparks.

KONCERT KOLEKTYWÓW: BOKKA | NOËP (Estonia)

BOKKA
Jedna z najciekawszych grup muzycznych i jedno z najbardziej niesamowitych zjawisk na polskiej scenie muzycznej – nie tylko ze względu na to, że ukrywają swą tożsamość. Twarze zakryte maskami to tylko wstęp do niezwykłej opowieści o BOKKA – zespole, który nie potrzebował imion i nazwisk, by stworzyć unikatową tożsamość. Brzmienie łączące pop, elektronikę i rockowo-shoegaze’owe inspiracje zostało zauważone przez najważniejsze media muzyczne, a każdy ich występ jest wyjątkowym, audio-wizualnym show. Wydali już cztery albumy studyjne i nagrali sześć teledysków, w tym min. w renomowanej wytwórni PIAS. Ich teledysk do utworu Town Of Strangers cieszy się już ponad sześciomilionową
oglądalnością na portalu YouTube. Zagrali wiele koncertów w Polsce oraz innych krajach europejskich, w klubach i na festiwalach, np. Colours Of Ostrava, Metronome Festival Prague, Intsikurmu w Estonii, czy Positivus Festival na Łotwie. W 2016 roku zostali nominowani do Fryderyków w kategorii Album roku elektronika i alternatywa. Obecnie zespół promuje swój czwarty, apokaliptyczny i filmowy album Blood Moon, który ukazał się na początku 2022 roku. Singiel Somebody ma łącznie prawie 18 mln wyświetleń.

NOËP
To jednoosobowy projekt estońskiego multiinstrumentalisty, piosenkarza, autora tekstów
i producenta Andresa Kõppera. Swój pierwszy utwór Move wydał w 2015 roku i od tego czasu wystąpił na wielu międzynarodowych festiwalach, w tym Flow, Positivus, Waves
i Europavox, a także w takich miejscach jak Musee d’Orsay. Określany jest mianem charyzmatycznego performera. Choć na scenie wyposażony jest jedynie w laptop, klawiaturę i launchpad, porywa publiczność tanecznymi elektro-popowymi melodiami. W 2019 roku na najważniejszym estońskim konkursie Estonian Music Award zdobył nagrodę w kategorii popowy album roku za debiutancką epkę Heads In The Clouds. Zaraz potem jeden z jego singli fk this up na licencji Warner Music znalazł się w pierwszej piątce hitów emitowanych we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii i krajach Beneluxu. We Włoszech po pierwszych dwóch tygodniach uzyskał status złotej płyty. Podczas Estonian Music Awards 2022 był nominowany do sześciu nagród, które finalnie zdobył aż w czterech kategoriach: Artysta Roku, Artysta Pop Roku, Debiutancki Album Roku i Album Roku za No Man Is An Island, wydany przez Humming Records. Choć, jak mówi artysta, przy tworzeniu tego debiutanckiego albumu inspirował się kryzysem klimatycznym i aktualnymi wyzwaniami społecznymi, również i tu nie brak chwytliwych, tanecznych utworów, wzbogaconych o muzyczne eksperymenty.

źródło: UM Rzeszowa


26-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)