REKLAMA

Rzeszów otwarty na i dla ludzi. Najważniejsze działania społeczne w 2022 roku

Uruchomienie programu in vitro, start miejskiej aplikacji RzeszówToMy, inauguracja działalności kolejnych społecznych rad: kobiet i studentów. Do tego intensywne działania na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, uhonorowane tytułem Miasta-Ratownika nadanym miastu przez Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego. Pod względem działań społecznych to był bardzo intensywny rok w Rzeszowie.

Od początku swojej pracy na stanowisku Prezydenta Miasta Konrad Fijołek kładzie bardzo duży nacisk na działania prospołeczne. To właśnie praca na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców, a także włączanie ich szeroko w zarządzanie miastem są priorytetami prezydenta. Dlatego do powołanych wcześniej Rzeszowskich Rad Kultury, Sportu, Seniorów, Młodzieży i Gospodarczej w mijającym roku dołączyła Rzeszowska Rada Kobiet i Rzeszowska Rada Studentów.

Sporo zaangażowania wymagała pomoc uchodźcom z Ukrainy. Szczególnie na początku wojny, która wybuchła w lutym, w działania miasta mocno włączyli się mieszkańcy Rzeszowa i działające tutaj organizacje pozarządowe.

– To, w jaki sposób rzeszowianie okazali serce ludziom uciekającym przed wojną było czymś niesamowitym. Pokazaliśmy wspólnie, że nie jesteśmy obojętni wobec ludzkich dramatów, że w trudnej sytuacji mieszkańcy potrafią otworzyć serca. I bardzo wszystkim za to dziękuję – mówi prezydent Konrad Fijołek.

Właśnie za pomoc uchodźcom oraz ukraińskim miastom walczącym z agresorem, 22 maja Prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski nadał Rzeszowowi tytułu Miasta-Ratownika.

Z lokalnych wydarzeń społecznych na pierwszy plan wybija się ponadto uruchomienie miejskiej aplikacji RzeszówToMy, dzięki której tysiące rzeszowian ma dostęp do najświeższych wiadomości z życia miasta. Wielu z nich poprzez narzędzie zgłasza urzędowi także problemy, które są szybko rozwiązywane przez odpowiednie służby. 

Miasto otworzyło w mijającym roku Środowiskowy Dom Samopomocy Niezapominajka przy ul. Litewskiej i rozpoczęło budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego przy ul. Sucharskiego. Oficjalne rozpoczęto także projekt #NetZeroCitiesEU w Brukseli. Z 377 miast jakie się do niego zgłosiły, Komisja Europejska wybrała 100, w tym tylko 5 z Polski, a wśród nich Rzeszów. Zakłada on realizację wielu działań proekologicznych, które mają pomóc miastu osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku.

Poniżej lista 10 najważniejszych wydarzeń społecznych, które miały miejsce w 2022 roku w Rzeszowie.

  • Otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy Niezapominajka przy ul. Litewskiej.
  • Wybuch wojny w Ukrainie. Rzeszowianie aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom.
  • Do Rzeszowskiej Rady Kultury, Sportu, Seniorów, Młodzieży i Rady Gospodarczej dołącza Rzeszowska Rada Kobiet i Rzeszowska Rada Studentów.
  • Nadanie Rzeszowowi tytułu Miasta-Ratownika 22 maja 2022 r. przez Prezydenta Wołodymira Zełenskiego.
  • Oficjalne rozpoczęcie projektu #NetZeroCitiesEU w Brukseli. Z 377 miast jakie się zgłosiły, Komisja Europejska wybrała 100, w tym tylko 5 z Polski, a wśród nich Rzeszów.
  • Otwarcie centrum dla uchodźców z UNHCR przy ul. Podkarpackiej.
  • Uruchomienie programu in vitro w Rzeszowie.
  • Szczyt W4UA dot. odbudowy Ukrainy.
  • Aplikacja RzeszówToMy.
  • Opaski życia dla rzeszowskich seniorów.

źródło: UM Rzeszów


31-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)