REKLAMA

RZESZÓW. Umowa na budowę mostu na rzece San podpisana! (FOTO)

Umowa na budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 865 wraz z budową mostu na rzece San została podpisana. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 80 proc.

W uroczystości podpisania umowy w siedzibie Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie udział wzięli: sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej i poseł na Sejm RP Anna Schmidt, poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezes Mostów Łódź Artur Raczak oraz dyrektor PZDW Piotr Miąso.

Budowa nowego mostu w Jarosławiu ma kosztować ponad 155 mln złotych. Inwestycja w 80 procentach jest dofinansowana z budżetu państwa, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Sam projekt mostu kosztował ponad 1,1 mln złotych i został sfinansowany w 80 procentach z programu Mosty dla Regionów czyli Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury.

– W 2018 roku rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował o realizacji programu Mosty dla Regionów, którego całość to kwota 2 mld 300 mln złotych. Było to ogromne wsparcie dla samorządów na przygotowanie dokumentacji dla przepraw mostowych. Wszystkie 4 mosty na Sanie, które powstaną – czyli w Jarosławiu, Sanoku, Stalowej Woli i powiecie brzozowskim otrzymały środki na przygotowanie dokumentacji z rządowego programu – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Ten most był i jest niezbędny i dla codziennego ruchu dla mieszkańców Jarosławia i jako szansa rozwoju dla miasta i regionu – podkreślała sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt.

W konferencji uczestniczyła także poseł na Sejm RP Teresa Pamuła.

– Ten nowy most i nowa droga łączą region znacznie mocniej z powiatem lubaczowskim i częścią jarosławskiego oraz województwem lubelskim. To jest wielka szansa na poprawę jakości życia, a także szansa w kontekście przyszłego udziału Podkarpacia w odbudowie Ukrainy – mówiła poseł Teresa Pamuła.

Znaczenie inwestycji podkreślała także wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

– Inwestycja jest gwarancją zrównoważonego rozwoju i ma kluczowe znaczenie dla rozwoju także gospodarczego wschodniej części naszego województwa. Skorzystają na tym zarówno powiaty wschodnie, jak też przede wszystkim mieszkańcy tych powiatów, którzy uzyskają łatwość komunikacyjną, ale też zapewnienie bezpiecznego korzystania z nowo wybudowanych rozwiązań drogowych – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

– Na te inwestycje mieszkańcy czekali od XX wieku i wreszcie stają się one faktem. Ja traktuję te inwestycje ze sporym zadowoleniem, bo jestem gorącym zwolennikiem budowy nowych mostów, obwodnic, bo są one zarówno elementem, który łączy komunikacyjnie, jak i daje nowe szanse. Oczywiście ta inwestycja to wyzwanie, ale one są potrzebne dla rozwoju. Wreszcie powiat lubaczowski, tak przez lata zaniedbywany zyskuje swoją szansę na rozwój – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Inwestycja zostanie zrealizowana w latach 2023 -2025, a całkowita wartość prac projektowych i robót budowlanych to ponad 190 mln zł.

źródło/ foto: Oficjalny portal Urzędu Miasta Rzeszowa/ Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego


21-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)