REKLAMA

Światowy Dzień Ziemi. Wspólnie zadbajmy o najlepsze co mamy

POLSKA. „Zainwestuj w naszą planetę” – to hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Ziemi. Z Matką Ziemią świętujemy po raz 53. Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane, dlatego my, jej mieszkańcy, musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń. Światowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia, poprzedził Tydzień Ziemi, który trwał od 14 kwietnia.

Dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi?

Obchody Dnia Ziemi został zainicjowany w 1970 r. przez amerykańskich ekologów. Przejęci postępująca degradacją środowiska naturalnego zaczęli oni domagać się większej troski o kondycję planety i jej bogactwo przyrodnicze.

Od ponad pół wieku, kwietniowe obchody są okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z degradacją środowiska, a w ostatnich latach także ze zmianami klimatycznymi. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w ponad 190 krajach.

Dzień Ziemi a ochrona środowiska

Obchody Dnia Ziemi służą budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, a także podejmowaniu konkretnych działań.

Znajduje to swoje odzwierciedlenie w różnych obszarach życia, między innymi w polityce, edukacji, w nauce, kulturze, a nawet muzyce (przykładem jest utwór „Earth Song” Michaela Jacksona).

Wśród akcji towarzyszących obchodom są „Godzina dla Ziemi” (w ostatnią sobotę marca, symbolicznie wyłączane są światła w domach i biurach) oraz coroczne sprzątanie świata.

Organizowane z okazji Dnia Ziemi warsztaty, spotkania, konferencje, wykłady, konkursy, to tylko część wysiłków podejmowanych na rzecz ochrony środowiska.

Dzień Ziemi – działaj i Ty!

Dzień Ziemi to także okazja do pokazywania indywidualnych postaw i pomysłów na wspieranie natury.

Zobacz, co Ty możesz zrobić, nie tylko 22 kwietnia, ale każdego dnia:

źródło: gov.pl

 

22-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)