REKLAMA

Uwaga upały! Pomóż przetrwać zwierzętom

Uwaga! Żar leje się z nieba. Wystaw miskę z wodą, ona ratuje życie!. Zwierzęta będą Ci wdzięczne. Administratorzy strony „Sanockie Koty” apelują o szczególną troskę dla naszych braci mniejszych tego lata.

Bardzo upalne lata z którym coraz częściej mamy do czynienia, źle znoszą nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Domowe, gospodarskie, jak i te dzikie, przebywające w naszym otoczeniu. Narażone są one nie tylko na odwodnienie, lecz także przegrzanie, a nawet udar cieplny. Śmierć. Każde ekstremum temperatur potrafi zabić.

k

Jak chronić zwierzęta przed upałem?
1. WODA.
Pamiętaj o chłodnej wodzie do picia (w dużych ilościach!). Ustaw miski z wodą w miarę możliwości w zacienionym miejscu. Ponadto delikatnie schładzaj zwierzęta: gospodarskie zraszając je natryskiem, sierść psa możesz zmoczyć chłodną wodą. Kotom dobrze jest zwiększyć dawkę mokrej karmy.

2. CIEŃ.
Upewnij się, że Twoje zwierzę ma dostęp do chłodnego pomieszczenia z wentylacją. Czy to mieszkanie w bloku, buda czy stodoła, zwierzę musi mieć zapewnione schronienie przed palącym słońcem!

3. MNIEJ RUCHU.
W upalne dni nie zabieraj psa na długie spacery. Nie forsuj go też zabawą czy aportowaniem. Wychodź częściej, ale na krócej i unikaj betonowych powierzchni. Dlaczego? Stań bosą stopą na rozgrzanym betonie czy asfalcie i się dowiesz. Powierzchnie te nagrzewają się do temperatur, które mogą spowodować bolesne rany i oparzenia na opuszkach psich łap. Staraj się wychodzić ze swoim czworonogiem rankiem lub wieczorem, gdy słońce nie jest w maksimum siły grzewczej.

Uwaga! Nie zakładaj psu ciasnego kagańca, pies schładza się ziejąc otwartym pyskiem. Zawsze zabieraj ze sobą wodę na spacer.

4. NIGDY NIE ZOSTAWIAJ zwierząt W AUCIE w słoneczne dni!
Nie bądź obojętny, gdy ktoś bezmyślnie pozostawia zwierzę w rozgrzanym samochodzie, na słońcu lub nawet na balkonie… Reaguj! 30 stopni na zewnątrz potrafi podbić temperaturę panującą w samochodzie do 60 stopni. To gotowy przepis na śmierć w wyniku przegrzania zwierzęcia uwięzionego w środku pojazdu.

O takich sytuacjach poinformuj policję lub inne służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
W ten sposób możesz uratować życie zwierzakowi.

5. NIE TYLKO DOMOWE, lecz także dziko żyjące zwierzęta potrzebują latem naszego wsparcia, ponieważ wiele z nich cierpi na brak dostępu do wody. Rozwiązaniem może być wystawianie przez nas misek z wodą na trawnikach czy pod drzewami. Wystarczy stary garnek albo głębszy talerz napełniony świeżą wodą, aby ptaki, jeże i inne drobne zwierzęta mogły odczuć prawdziwą ulgę.

Z naszej strony to tak niewiele, a dla nich jest to ogromna pomoc.

Dodatkowa prośba do właścicieli sklepów i firm, aby wystawili miski dla pupili swoich klientów.

Warto wiedzieć – OBJAWY UDARU CIEPLNEGO:

  • dyszenie, bardzo szybkie bicie serca, bardzo szybki oddech
  • przekrwione i suche błony śluzowe
  • temperatura ciała w okolicach 40 – 43 stopni
  • niepokój, szukanie chłodnego miejsca, próba ułożenia się jak największą powierzchnią ciała na zimnej podłodze
  • wymioty, biegunka
  • u kotów silne ziajanie
  • w końcowej fazie: letarg, objawy padaczkowe, spłycenie oddechów

upał plakat 2_1

materiały nadesłane

 
 
15-07-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)