REKLAMA

Uzbrojony mężczyzna, tajemnicza paczka i przejęcie autobusu (VIDEO, ZDJĘCIA)

Uzbrojony mężczyzna w budynku, tajemnicza paczka i przejęcie autobusu przez niebezpiecznych przestępców – to tylko niektóre założenia, jakie były ćwiczone przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie i żołnierzy Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic. W realistycznych warunkach sprawdzono wiele wariantów pojawienia się sytuacji kryzysowych.

W ubiegłym tygodniu, jeden z budynków w podrzeszowskiej Jasionce i skup złomu – stały się miejscami policyjnych ćwiczeń. Celem policjantów z Samodzielnego Pododziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie oraz żołnierzy Jednostki Wojskowej AGAT było stworzenie warunków, możliwie jak najbardziej zbliżonych do realnych.

Pierwsze sceny rozegrały się na terenie jednej z firm w Jasionce, do której wszedł uzbrojony mężczyzna. Okazuje się, że nie był sam. Drugi z napastników również miał wyznaczone zadanie. Pracownicy firmy są w budynku, część z nich ginie, kilka osób zostaje rannych. Na miejsce zostają skierowane służby, które już wiedzą, że maja do czynienia z tzw. „aktywnym strzelcem”. Zadaniem policyjnych kontrterrorystów było w pierwszej kolejności obezwładnienie i zatrzymanie napastników ukrywających się w pomieszczeniach.


 

Po zatrzymaniu rozpoczęła się akcja ewakuacyjna znajdujących się w budynku osób. Kilkuosobowa grupa pracowników została bezpiecznie wyprowadzona na zewnątrz. Podczas sprawdzania pomieszczeń okazało się, że w jednym z nich została ujawniona nieznana paczka, której zawartość może stanowić zagrożenie. Do sprawdzenia został skierowany robot pirotechniczny.

Kolejnym przećwiczonym elementem było zatrzymanie dwóch niebezpiecznych przestępców w różnych miejscach, którzy uciekali samochodami.

Scenariusz kolejnego dnia zakładał obezwładnienie i zatrzymania niebezpiecznego przestępcy, który uprowadził autobus wraz z pasażerami. Po ewakuacji, podobnie jak w pierwszym dniu szkolenia, w autobusie ujawniono niebezpieczny ładunek, który został zneutralizowany przez policyjnego pirotechnika.


 

Chociaż zdarzenia były tylko ćwiczeniami symulującymi realne wydarzenia, policjanci i żołnierze oraz pracownicy firmy podeszli do ćwiczeń bardzo poważnie. W ten sposób funkcjonariusze mogli przećwiczyć współdziałanie i usprawnienie procedur współdziałania służb w przypadku wystąpienia szczególnych sytuacji kryzysowych.

Różnorodność sytuacji, które w każdej chwili mogą się pojawić, determinuje funkcjonariuszy do wprowadzania określonych procedur działania, a wspólne ćwiczenia sprzyjają procesowi tworzenia strategii szkoleniowej w przyszłości.

Zdjęcia, filmy – źródło: Zespół Prasowy KWP w Rzeszowie, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Rzeszowie


16-01-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)