REKLAMA

GIOŚ RZESZÓW. Detergenty w potoku Jawor? GIOŚ zabrał głos

NEHRYBKA / PODKARPACIE. W dniu 24.06.2023 r. niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia od dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej, dotyczącego zanieczyszczenia wód potoku Jawor w m. Nehrybka (powiat przemyski), inspektor WIOŚ w Rzeszowie Delegatury w Przemyślu wraz z pracownikiem Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ Oddział w Rzeszowie, udali się na miejsce wskazane przez zgłaszającego celem rozpoznania zanieczyszczenia.

fot_1_1

Na miejscu zdarzenia działania zabezpieczające przed dalszym rozprzestrzenianiem się zanieczyszczenia prowadziły dwa zastępy PSP w Przemyślu. W zanieczyszczonym korycie potoku Jawor, poniżej kaskady, rozmieszono zapory sorpcyjne.

Pracownicy WIOŚ i GIOŚ przeprowadzili oględziny w kilku punktach potoku Jawor oraz kaskady na potoku Jawor w miejscowości Nehrybka. Wizualnie stwierdzono występowanie substancji zanieczyszczających w postaci piany. W rejonie kaskady wyczuwalny był zapach detergentów (środków piorących). W pozostałych wymienionych miejscach, w rowie oraz w wodach potoku Jawor wizualnie nie stwierdzono występowania piany. Nie stwierdzono śniętych ryb. Akcja zakończyła się przed godz. 22.00.

W trakcie oględzin pracownik CLB GIOŚ pobrał do badań próbki wody powierzchniowej z potoku Jawor do analiz fizyko-chemicznych. Wyniki badań będą znane po zakończeniu analiz.

W dniu 25.06.2023 r. inspektor WIOŚ w Rzeszowie Delegatury w Przemyślu ponownie udał się na miejsce. Przeprowadzone oględziny nie potwierdziły zanieczyszczenia wód potoku.

 

źródło: WIOŚ Rzeszów

zdjęcie: WIOŚ

26-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)