REKLAMA

SANOK: Wystawa "Piąty smak"

BWA Galeria Sanocka zaprasza na wystawę Dagmary Jemioły-Hryniewickiej "Piąty smak".
24-11-2023 / 29-12-2023
Sanok ( BWA Galeria Sanocka, Rynek, Sanok )
wstęp wolny

SANOK. BWA Galeria Sanocka zaprasza na wernisaż Dagmary Jemioły-Hryniewickiej "Piąty smak". Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek 24 listopada o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 29 grudnia 2023 r.

„Piąty smak” inaczej zwany „umami” został wyodrębniony jako dodatkowy smak, który występuje obok znanych nam już odczuć słodkiego, słonego, gorzkiego czy kwaśnego. Piąty smak natomiast porównywalny jest do smaku rosołu, suszonych ryb, ale również suszonych grzybów czy sosu sojowego. Jednak w swoim odczuciu przede wszystkim nawiązuje do smaku mięsa. Nasza tradycja kulinarna głównie składa się z potraw mięsnych. My ludzie lubujemy się w tym smaku, nie zwracając uwagi na to co też się pod nim kryje. Zamawiając potrawę mięsną, czy przyrządzając ją w domu zderzamy się ze zjawiskiem sformułowanym przez Carol J. Adams jako „nieobecność śmierci”. Można równie dobrze dodać, że jest to „nieobecność cierpienia”, „nieobecność istnienia” czy „nieobecność istoty żywej”. Nie zastanawiamy się bowiem nad tym, że ten kawałek mięsa, dający nam doznania umami, kiedyś należał do kogoś, zanim trafił na nasz talerz. Wystawa pt. „Piąty smak” jest zatem opowieścią o istotach, które kryją się pod tym pojęciem, o cenie jaką muszą zapłacić aby stać się czyimś posiłkiem.

DAGMARA JEMIOŁA-HRYNIEWICKA: Malarka, weganka, aktywistka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom magisterski obroniła w 2018 roku w pracowni prof. Jacka Rykały. Jest czynną uczestniczką wystaw międzynarodowych i ogólnopolskich: Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibish Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa, 2017 rok; Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje, Galeria Sztuk w Legnicy, 2018 rok, Konfrontacje Sztuki, wystawa zbiorowa, Galeria Test, Warszawa, 2018 rok, Międzynarodowa wystawa online Animals Art Exhibition, Galeria Art and Space, New York, 2023. Laureatka Grand Prix ANIMALIS 2023, Miejska Galeria Sztuki MM, Chorzów za obraz „Pocałunek”. Tworzy autorską scenografię do spektakli teatralnych. Współtworzy Teatr NEMNO. Organizatorka Festiwalu Sztuki Zaangażowanej WSPÓŁ_ISTNOŚĆ w Rzeszowie.

WSTĘP WOLNY

ZAPRASZAMY!!

materiały nadesłane

 ZOBACZ WIĘCEJ WYDARZEŃ